Espoo Museum of Modern Art
Espoo-päivä Näyttelykeskus WeeGeellä


Näyttelykeskus WeeGeellä ja sen museoissa, EMMAssa ja KAMUssa, on monipuolista ohjelmaa Espoo-päivänä. WeeGeen piha-aluaalle julkistetaan aivan uusi EMMAn tilaama taideteos ja KAMUssa voi virittäytyä espoolaisiin tunnelmiin musiikin avulla. Tutustu ohjelmaan ja aikatauluihin alla! Näyttelykeskus WeeGeelle on ilmainen sisäänpääsy koko päivän ajan. Tervetuloa tutustumaan myös EMMAn ja KAMUn näyttelyihin!
EMMAn ohjelma
WeeGeen piha-alueella julkistetaan taiteilija Pekka Jylhän uusi Nuorallatanssija-veistos. Teos on kuvaus nykyhetken ja tulevaisuuden epävarmuudesta sekä herkästä mutta rohkeasta ihmisestä, joka tasapainoilee maailman myllerryksessä. Kuusimetrinen veistos tervehtii jo kaukaa Ahertajantielle kääntyviä museovieraita. Tervetuloa juhlistamaan yhdessä Nuorallatanssijan julkistusta!
Nuorallatanssija on toteutettu yhteistyössä Espoon kaupungin kanssa ja se tullaan liittämään museon omaan EMMA-kokoelmaan. Veistosta on rahoittanut museon ja Espoon kaupungin lisäksi Saastamoisen säätiö.
klo 13−13.30 Pekka Jylhän Nuorallatanssija-veistoksen julkistus
EMMAn intendentti Henna Paunu haastattelee taiteilija Pekka Jylhää, muusikko Anna Mantere soittaa oboeta ja kuulemme Espoon kaupunkiympäristön toimialajohtajan Olli Isotalon puheenvuoron. WeeGeen piha-alueella.
klo 13−15 Avoin taidepaja: Nuorallatanssia
Taidepajassa teemme paperista, pahvista ja kierrätysmateriaalista yllättäviä hyrriä ja tasapainokokeiluja. Saatko oman keksintösi pysymään nuoralla?
Non-stop-pajassa voi piipahtaa oman aikataulun mukaan. Kaikenikäisille, lapset oman aikuisen kanssa. Aikuiset voivat osallistua myös ilman lasta. Tapahtuma ei edellytä suomen kielen osaamista.
KAMUn ohjelma
KAMU Espoon kaupunginmuseolla pääsee espoolaisiin tunnelmiin sekä musiikkia kuunnellen että askarrellen. Tule kuuntelemaan musiikkia Espoosta ja askartelemaan oma rintanappisi, jonka avulla voit tunnustaa rakkautesi Espooseen!
klo 11–17 Minä <3 Espoo -pinssipaja
Suunnittele ja askartele oma Espoo-aiheinen rintanappi ja paljasta tunteesi Espoota kohtaan! Non stop -työpaja on avoinna koko Espoo-päivän ajan.
klo 13–13.30, 14–14.30 ja 15–15.30 Tomi Pulkkinen Trio esiintyy
Tiesitkö, että jo Runeberg kirjoitti Espoosta? Tule kokemaan tunnelmallinen Matkamiehen näky -runo lauluntekijä Tomi Pulkkisen uutena koskettavana sävellyksenä, romanttisen folk-soulin tahtiin! Lisäksi Espoo-päivän kunniaksi kuullaan mm. Bembölen salaviisaista hölmöläisistä ja suuresta hyväntekijästä Aurora Karamzinista.
Tomi Pulkkinen (laulu, sävellys ja sanoitus, huuliharppu, kitara, sovitus) on aikoinaan työskennellyt erikoisessa ammatissa Suomen ensimmäisenä kirjastojen kuukausipalkkaisena trubaduurina Espoon kaupungilla, mutta nykyään hän on vapaa lauluntekijä, esiintyvä taiteilija ja kirjailija. Säestyksestä vastaavat pitkän linjan viulutaituri Arto Nybom (viulu, sovitus) sekä monipuolinen rumpali ja perkussionisti Joel Jaakkola (rummut, perkussiot, sovitus).
Lämpimästi tervetuloa sykähdyttävälle, rytmikkäälle matkalle musiikin ja runouden taianomaiseen maailmaan, historiankin siivin!