Espoo Museum of Modern Art
Kevään kukat kukoistavat Rolf Ekroth x EMMA -yhteistyömallistossa – saatavilla vain EMMA Shopista


EMMA – Espoon modernin taiteen museo lanseeraa uuden yhteistyömalliston suomalaisen muotisuunnittelija Rolf Ekrothin kanssa. Mallisto ammentaa inspiraationsa museon ikonisen arkkitehtuurin ja sitä ympäröivän luonnon kohtaamisesta. Tuotteita valmistetaan rajallinen erä ja ne ovat saatavilla yksinoikeudella EMMA Shop -museokaupasta 23.5. lähtien.
”Sain idean mallistoon EMMAn ainutlaatuisesta ympäristöstä – museon betonibrutalistisesta arkkitehtuurista ja sitä ympäröivän suomalaisen luonnon kohtaamisesta. Se ilmentää hienovaraista jännitettä ihmisen rakentaman ja orgaanisesti kasvavan välillä sekä niiden herkkää tasapainoa ja rinnakkaiseloa”, muotisuunnittelija Rolf Ekroth kertoo.
Rolf Ekroth x EMMA -mallistoon kuuluu luomupuuvillasta valmistettu t-paita, lippalakki, kangaskassi ja huivi sekä viidentoista kappaleen numeroitu erä huppareita. Kokonaisuuden ytimessä ovat kontrastit: vaatteiden selkeälinjainen muotokieli yhdistyy käsin vesiväreillä maalattuun kuosiin, jossa kevään ensimmäiset kukat, valkovuokot, puskevat esiin betonipinnan läpi. Kukat ovat yhtä aikaa hauraita ja toiveikkaita, ne kertovat uuden alun mahdollisuudesta ja luonnon hiljaisesta voimasta.

”Valkovuokot ovat suomalaisen kevään symboli. Ne ovat monelle meistä tuttuja ja merkityksellisiä, herättäen mielikuvia niin lapsuudesta, äitienpäiväkimpuista kuin metsäpoluista”, kertovat kuosin suunnitelleet Matilda Diletta ja Emanuela Leppäkoski.
”Kuosit ovat syntyneet vesivärimaalauksina, siirtyneet siitä kankaalle ja lopulta muuntuneet puettavaksi taideteoksiksi. Vesivärien läpikuultavuus, siveltimenvetojen rytmi ja paperin tekstuuri luovat pinnan, joka viestii huolella ja sydämellä tehdystä”, suunnittelijasisarukset jatkavat.

Paikallinen suunnittelu osana EMMA Shopin tuotevalikoimaa
Rolf Ekroth x EMMA lanseerataan samanaikaisesti museossa avautuvan Social Fabric (Muodinmuutos) -näyttelyn kanssa ja osana Fashion in Helsinki -muotiviikkoa. Mallisto on jatkumoa EMMA Shopin linjalle nostaa esiin vastuullisesti tuotettua, paikallisten tekijöiden muotoilua. Saatavilla on uniikkia keramiikkaa, lasitaidetta ja koruja, linkittyen museon ohjelmistoon. Vuonna 2025 EMMAn näyttelyissä nähdään kokeilevaa materiaalinkäyttöä ja erityisesti tekstiiliä, kierrätys- ja luonnonmateriaaleja hyödyntävää taidetta, muotoilua sekä muotia. Tämän myötä myös EMMA Shopin valikoima täydentyy luontevasti muotituotteilla.

Muoti, nostalgia ja vastuullisuus
Rolf Ekroth on suomalainen muotisuunnittelija, jonka nimeä kantava brändi tunnetaan pohjoismaisesta tarinankerronnasta, urheilullisista leikkauksista sekä kestävään kehitykseen sitoutuneesta suunnittelusta. Jokainen mallisto pohjautuu suomalaisesta kulttuurista, nostalgiasta ja arjen havainnoista kumpuaviin teemoihin, joita tulkitaan modernin ja tunnevoimaisen ilmaisun kautta. Rolf Ekroth käyttää pääasiassa ylijäämä- ja kierrätysmateriaaleja, luoden huolella suunniteltuja vaatteita, joissa käytännöllisyys kohtaa henkilökohtaiset merkitykset.
Malliston kuosit on toteutettu yhteistyössä Matilda Dilettan ja Emanuela Leppäkosken kanssa, joiden kanssa Rolf Ekroth on tehnyt yhteistyötä jo pitkään. Suomalais-italialaiset sisarukset työskentelevät kuvituksen, tekstiilisuunnittelun ja visuaalisen kerronnan parissa. Heidän ilmaisunsa nojaa perinteisiin käsityötekniikoihin, kuten vesivärimaalaukseen ja piirustukseen. Vaikutteita he löytävät yhtä lailla mangasta kuin käsityökulttuurista.