Espoo Museum of Modern Art

Skulpturparken framför EMMA kompletteras i augusti med ett nytt beställningsverk

© Ari Karttunen / EMMA
© Ari Karttunen / EMMA

EMMA – Esbo moderna konstmuseum avtäcker på Esbodagen den 30 augusti ett nytt offentligt konstverk. Verket som beställts av skulptören Pekka Jylhä kommer att berika skulpturparken vid utställningscentret WeeGees gård, en plats som bjuder in både museibesökare och förbipasserande att ta del av konstupplevelser. Den nya skulpturen uppförs i samarbete med Esbo stad och den kommer att ingå i museets egen EMMA-samling. Vid sidan av museet och Esbo stad har verket finansierats av Saastamoinen stiftelsen.

I skulpturparken på gården framför Utställningscentret WeeGee reses i början av hösten ett nytt verk: skulptören Pekka Jylhäs (f. 1955) Lindansaren (2025). Verket är en beskrivning av nuets och framtidens osäkerhet, och av en känslig men modig människa som försöker hitta balans i en värld i ständig förändring. Den imponerande, sex meter höga skulpturen kommer att placeras i skulpturparken, vid hörnet av Museet Leikki och Finlands ur- och smyckesmuseum Kruunu. Där hälsar den museibesökarna som viker in på Flitarvägen välkomna redan på avstånd 

Pekka Jylhä © Ari Karttunen / EMMA

Verket Lindansaren är ett betydande tillskott i skulpturparken som kurateras ur EMMAs samlingar. Verken i parken står i dialog med det betongbrutalistiska WeeGee-huset som ritats av professor Aarno Ruusuvuori (1925–1992) och med den omgivande naturen. Skulpturparken består för tillfället av fyra verk: Matti Peltokangas Passage (1990), Pertti Kukkonens Krokvägar (2006), Eero Hiironens Pro Aqua (2005–2006) och Raimo Utriainens Ström I (1981/2006).

Installationen av det nya verket inleds i juni, och det färdiga verket avtäcks för publiken lördagen den 30.8 kl. 13 som en del av programmet under Esbodagen. Varmt välkommen till avtäckningen, där konstnären samt EMMA och Esbo stad berättar om verket och dess tillkomstprocess! Under dagen arrangeras också annat program kring temat.

© Ari Karttunen / EMMA

Flitarvägen är hem för totalt fem museer och kulturobjekt: Utställningscentret WeeGee som hyser EMMA och KAMU Esbo stadsmuseum, samt Museet Leikki och Finlands ur- och smyckesmuseum Kruunu. Gården mellan museerna har i år fått en ny skepnad i och med att renoveringen av gården som blev klar i maj 2025 har skapat en trivsam parklik miljö med grönområden, bordsgrupper och en liten lekpark. Syftet med beställningsverket av Pekka Jylhä är att ytterligare framhäva områdets karaktär som en viktig samlingspunkt för museerna i Esbo, och Flitarvägen som en internationell musei- och konstkoncentration i ständig utveckling. Även valet av konstnär är ägnat att betona den lokala aspekten – Pekka Jylhä bor och arbetar i Hagalund, i ateljéhusen på Nallestigen.   

”Verket kompletterar Utställningscentret WeeGee som helhet och väcker nyfikenhet för museerna. Det fina med offentlig konst är att den är lättillgänglig och närvarande i människans vardag. Lindansaren är ett både allvarligt och lekfullt verk och var och en kan själv besluta vad hen vill se i det – alltså konst när den är som bäst ”, beskriver Esbo stads kulturdirektör Susanna Tommila. 

Läs mera